Przewodnik po typach cer

Celem ułatwienia wyboru odpowiednich naturalnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, poniżej krótki przewodnik po typach cer.


Cera normalna i mieszana

Skóra normalna występuje niezmiernie rzadko (no chyba, że mówimy o dzieciach), a większość kobiet posiada cerę mieszaną. Tak więc zachowuje się ona jak podzielona na dwie strefy. Strefa T (czoło, nos i broda) jest raczej tłusta z rozszerzonymi porami i tendencją do błyszczenia. Reszta twarzy jest normalna, a czasami bywa sucha. Jeśli skóra nawet w strefie T nie przetłuszcza się nadmiernie i nie tworzą się na niej krostki ani zaskórniki oraz nie ma problemu z nadmierną suchością skóry poza strefą T, to możemy ją nazywać normalną - choć często dla nas będzie daleka od ideału.


Cera sucha

Zwykle bywa delikatna i cienka, mało w niej wody więc ma tedndencję do zmarszczek mimicznych. Starzeje się najszybciej ze wszystkich rodzajów cery, a jej suchość najbardziej daje się we znaki zimą gdy dużo przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, a na mrozie skóra pierzchnie, piecze, łuszczy się i bywa ściągnięta. Skórę nawilża woda, ale tylko ta z wnętrza organizmu. Problem suchości tkwi w naskórku (czyli powierzchownie), a nie głęboko -  w skórze właściwej. Skóra właściwa magazynuje wodę, które wędruje do naskórka. Jeżeli ten jest nieszczelny - niewiele w nim NMF-u (naturalnego czynnika nawilżającego), ceramidów i innych tłuszczów - woda znika, a pozostaje uczucie ściągnięcia. Sucha skóra ma często więcej zmarszczek niż by to wynikało z jej wieku. Naskórka nie nawilży woda do mycia ani do spryskiwania,  ponieważ natychmiast z niego wyparuje. Nawilżyć go może tylko dobry krem, który uszczelni naskórek jak korek przeciekające naczynie. Pomoże również dieta bogata w ryby, owoce morza i oleje roślinne.


Skóra tłusta

Na całej twarzy skóra ma tendencję do przetłuszczania się i błyszczenia. Pory często są rozszerzone i pojawiają się przykre niespodzianki. Mimo, że skóra tłusta produkuje zbyt dużo sebum, badzo też potrzebuje nawilżania, ponieważ jej tłustość w żaden sposób jej nie nawilża. Dobrą wiadomością dla posiadaczek cer tłustych jest to, że ich skóra jest najgrubsza i najbardziej ze wszystkich odporna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, w związku z czym najpóźniej pojawiają się na  niej zmarszczki.

Ponadto wyróżniamy jeszcze cerę wrażliwą, dojrzałą, naczynkową, trądzikową, odwodnioną, które mogą towarzyszyć każdemu wyżej wymienionemu rodzajowi.


Skóra wrażliwa i alergiczna

Najczęściej to także cera sucha, ale może to być każdy inny jej typ. Cechą wspólną jest łatwość ulegania różnego rodzaju podrażnieniom. odznacza się zmniejszoną tolerancją na czynniki środowiska (zimno, gorąco, nagłe zmiany temperatury, zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy). Nadwrażliwość może być także wynikiem częstego i przedłużającego się stosowania miejscowo preparatów. W przypadku cery wrażliwej mamy do czynienia z częstym dyskomfortem, typowe czynności pielęgnacyjne, jak mycie, demakijaż, powodują nieprzyjemne odczucia pieczenia, skóra często jest zaczerwieniona i podrażniona.

 

Skóra naczyniowa

Charakterystyczne jest zaczerwienienie skóry głównie twarzy. Skóra taka w większości przypadków także jest skórą wrażliwą, źle reaguje na czynniki miejscowe i ogólne. Rumień wynika z trwale rozszerzonych powierzchownych naczyń włosowatych (bynajmniej nie są one popękane, jak to zwykło się o nich mówić). Objawy takie pojawiają się głównie na policzkach i nosie, ale mogą występować na większym obszarze, nawet na szyi i dekolcie. Najczęściej skóra naczyniowa jest sucha lub mieszana.

 

Skóra trądzikowa 

Przeważnie jest cerą tłustą, której towarzyszy zakażenie bakteryjne. Trądzik pospolity spotykamy u 95% osób w wieku dojrzewania, występuje również u 8% dorosłych. Umiejscawia się głównie na twarzy, plecach, klatce piersiowej. Na występowanie trądziku mają wpływ przede wszystkim następujące czynniki:
• nadmierny łojotok, którego skład ulega zmianie – sprzyja rozwojowi bakterii
• zakażenia bakteryjne – pojawiają się na skutek zmiany pH skóry i prowadzą do rozprzestrzeniania się stanów zapalnych
• proces zwiększonego rogowacenia w obrębie mieszka włosowego – dochodzi do powstawania zaskórników, grudek, krostek
• zmiany hormonalne – głównie nadmiernej aktywności androgenów, które są odpowiedzialne za wzrost gruczołów łojowych i zwiększają wydzielanie sebum.
Trądzik różowaty dotyka w większości kobiety w wieku 30-50 lat, jest najczęściej umiejscowiony w okolicach policzków i nosa. Ma zdecydowanie ostrzejszy przebieg u mężczyzn. Na tę przewlekłą chorobę cierpi 2% społeczeństwa. W pierwszym stadium występuje rumień i rozszerzenie naczyń włosowatych, następnie pojawia się przerost gruczołów łojowych i występują objawy typowe dla trądziku (wypryski, infekcje bakteryjne, stany zapalne). Zmiany nasilają się pod wpływem ciepła, działania czynników atmosferycznych, spożywania pikantnych potraw, stresu, alkoholu, drażniących preparatów stosowanych na skórę.

 

Skóra odwodniona 

Odwodnienie skóry może przydarzyć się każdemu rodzajowi cery, w każdym wieku, niezależnie od pory roku, ale jego skutki zawsze będą powodować utratę elastyczności, znacznie szybsze pojawianie się zmarszczek i starzenie skóry. Pierwszymi objawami jest napięcie i drażliwość skóry, szczególnie kiedy na co dzień towarzyszą nam niekorzystne warunki środowiska (niska temperatura, duże nasłonecznienie, klimatyzacja). Odczuwamy ściągnięcie skóry, staje się ona zaczerwieniona i następuje wzmożone rogowacenie naskórka (łuszczenie). Dostrzegamy utratę elastyczności, pojawiają się drobne, powierzchowne zmarszczki. Skóra odwodniona może się nadmiernie przetłuszczać (jeśli jest cerą tłustą/mieszaną) lub przesuszać (cera sucha).

 

Skóra dojrzała 

O cerze dojrzałej mówimy, gdy zaobserwujemy na niej zmiany świadczące o starzeniu się. Pojawia się coraz więcej zmarszczek, są one zdecydowanie bardziej widoczne. Skóra staje się bardziej sucha, łuszczy się, często reaguje podrażnieniem ze względu na zmniejszenie bariery ochronnej, traci jędrność (na skutek ubytku kolagenu i elastyny) i naturalny zdrowy kolor. Częściej występują przebarwienia, może występować nadmierne rogowacenie naskórka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl