Dezodorant naturalny czy antyperspirant? Wybierz rozmyślnie! 0

naturalne dezodoranty

 

Dezodorant naturalny czy antyperspirant? Gdy nastają ciepłe dni dezodoranty i antyperspiranty każdego ranka przychodzą nam z pomocą. Odświeżają, zapewniają uczucie komfortu i pewności siebie. Jednak ten codzienny zwyczaj może być też zagrożeniem dla zdrowia z uwagi na toksyczny skład wielu dezodorantów drogeryjnych. Jak wybrać dobry naturalny dezodorant i jaki powinien mieć skład? Jeśli za każdym razem, gdy stosujesz dezodorant zadawałaś sobie to pytanie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do dalszej lektury.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje produktów, które zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu podczas pocenia się: są to dezodoranty i antyperspiranty. Codzienna kąpiel często nie wystarczy, by wyeliminować uboczne skutki pocenia się, które są naturalnym fizjologicznym procesem naszego organizmu. W ten sposób ciało usuwa codzienne toksyny. Rozterka pomiędzy dezodorantami i antyperspirantami bywa często trudnym wyborem. Jak zatem odczytywać etykiety?

Dezodorant czy antyperspirant?

By rozpoznać różnicę należy najpierw skoncentrować się na składnikach i ich działaniu.

Dezodoranty składają się przede wszystkim ze składników antybakteryjnych, które redukują rozprzestrzeniania się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Często też zawierają składniki zapachowe, które ten zapach maskują. Dezodoranty działają więc dwubiegunowo: absorbują wilgoć i nieprzyjemne zapachy bez ingerencji na naturalny proces pocenia się. Nie blokują ewaporacji z gruczołów potowych.

Antyperspiranty tymczasem powstają często na bazie soli aluminium (sole glinu). Sole aluminium występują także w niejednym dezodorancie. Należy na nie zwrócić szczególną uwagę, gdyż wiele badań potwierdziło już, że sole aluminium (np. aluminium chlorhydrate) mogą doprowadzać do zagrożenia dla zdrowia. Jest to między innymi ryzyko wystąpienia raka piersi. Wg badań kobiety, które stosują dwa razy dziennie antyperspiranty z solami aluminium na ogoloną skórę, zwiększają ryzyka wystąpienia raka piersi dwukrotnie!

Sole aluminium - jakie niosą zagrożenie?

Sole aluminium (sole glinu) występują w wielu sferach naszego życia: w wodzie, w jedzeniu, w lekarstwach i w kosmetykach i jest to wręcz niemożliwe, by w całkowicie je wyeliminować. Można je natomiast redukować, tak, by niosły ze sobą dużo mniejsze ryzyko. Jest to w szczególności ważne w higienie naszych pach, które są rejonem skóry bardzo wrażliwym, położonym blisko piersi i węzłów chłonnych. Ważną informacją jest fakt, że stosowanie dezodorantów z solami aluminium na ogolone pachy zwiększa sześciokrotnie penetrację soli aluminium do skóry!

Sole aluminium blokują naturalne dla organizmu pocenie się, a co za tym idzie jego naturalny system detoksykacji. Jest to szkodliwe dla organizmu. Poza tym ingerują w ludzkie DNA i wpływają na żeńskie hormony. Wpływają także źle na układ nerwowy i zwiększają zachorowanie na Altzheimera. Lista soli aluminium, których należy unikać w antyperspirantach: aluminium chloride, aluminium chlorhydrate, aluminium zirconium tetrachlorohydrex, aluminium sulphate, aluminium phenosulphate.

 

Acorelle naturalne dezodoranty

Naturalne dezodoranty: zdrowa alternatywa

Ałun

Ałun, czyli siarczan potasowo-glinowy (potassium alum) jest naturalnym kryształem o właściwościach redukujących rozwój bakterii. Z tego też powodu będzie idealną naturalną alternatywą dla drogeryjnych antyperspirantów i dezodorantów. Ałun zawiera sole glinu pochodzenia naturalnego (a nie syntetycznego tak jak amonium alum) i dzięki swojej budowie chemicznej w kontakcie z wodą glin jest wchłaniany jedynie w minimalnym stężeniu. Ten naturalny minerał posiada również właściwości odkażające i ściągające. Jest idealny na wszelkie rany i skaleczenia. Posiada właściwości antybakteryjne, ale nie blokuje gruczołów potowych i naturalnego procesu transpiracji. Jest bezzapachowy i pozostawia śladów na ubraniach. Ałun jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym - to jednorazowy wydatek, który starcza na lata.

 

Soda oczyszczona

Soda w skuteczny sposób neutralizuje nieprzyjemne zapachy, dlatego też powinniśmy szukać jej jako jednego ze składników dezodorantów.

 

Acorelle naturalne dezodoranty

 

Dezodoranty naturalne i bio

W wyborze naturalnych dezodorantów dobrze jest się skoncentrować na składnikach i certyfikatach ekologicznych. Warto także zadać sobie pytania jaką formę aplikacji preferujemy:

1. Naturalne dezodoranty w sprayu

Wybieraj takie, które nie zawierają sztucznych aromatów, konserwantów oraz gazu, który szkodliwie wpływa na środowisko. Zwracaj uwagę na naturalne składniki aktywne takie jak np. wyciąg z aloesu, który łagodzi, pielęgnuje i zmiękcza skórę.

Dezodoranty w sprayu są higieniczne, nie pozostawiają śladów, idealne do torebki lub w czasie podroży.

2. Naturalne dezodoranty w kulce

Wygodna płynna forma dezodorantów w kulce, która praktyczna jest w stosowaniu na co dzień. Pretenduj naturalne składniki pielęgnujące skórę pod pachami np. olej ze słodkich migdałów, a także naturalne ekstrakty hamujące rozwój bakterii np. wyciąg z kory dębu, liści szałwii lekarskiej, rumianku, czy sodę oczyszczoną. Nie zapominaj o dobroczynnym i zapachowym działaniu olejków eterycznych.

3. Naturalne dezodoranty w sztyfcie

Naturalne dezodoranty w sztyfcie o kremowej, delikatnej konsystencji. Mogą zawierać dodatek ałunu, naturalnych olejków i maseł pielęgnujących skórę (masło shea, olej kokosowy), wyciągów działających ściągająco np. ekstrakt z wiązówki błotnej i rumianek, składników hamujących rozwój bakterii (soda oczyszczona, ałun), a także dodatków pochłaniających wilgoć (skrobia kukurydziana).

Coslys naturalne dezodoranty

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl