Co to są kosmetyki naturalne i organiczne 0

Co to są kosmetyki naturalne?

 
Pojęcie kosmetyków naturalnych odnosi się do produktów kosmetycznych wytwarzanych ze składników otrzymanych z natury. Mogą to być składniki użyte bezpośrednio lub ich pochodne. Środowisko naturalne oferuje bardzo dużą ilość składników które są wykorzystywane w korzystny sposób do produkcji produktów kosmetycznych.
 
 
Kosmetyk naturalny zawiera minimum 95 proc. składników pochodzenia naturalnego, z czego 50 proc. z nich zebrana jest z upraw ekologicznych. Dopuszczalne jest 5 proc. pochodzenia syntetycznego, dzięki którym otrzymujemy produkt odpowiedniej jakości.
 
 
Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy opracował w 2000 roku wytyczne dla produkcji, marketingu i oznakowania kosmetyków naturalnych. Działanie to miało na celu ujednolicenie pojęcia i zasad wytwarzania takich kosmetyków. Zgodnie ze wspomnianymi wytycznymi, kosmetyk naturalny to produkt otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi.
 
 
Składniki kosmetyków naturalnych nie powinny zawierać żadnych zanieczyszczeń mogących zagrażać zdrowiu ludzkiemu.
 
 
Wytyczne Komitetu zalecają lub dopuszczają do stosowania następujące surowce:
 • rozpuszczalniki naturalne lub pochodzenia naturalnego, takie jak woda, alkohol etylowy, gliceryna,
 • wyłącznie naturalne substancje zapachowe, spełniające standardy normy ISO 9235 lub substancje zapachowe wyizolowane z nich metodami fizycznymi; niedozwolone są syntetyczne olejki eteryczne, substancje modyfikowane chemicznie oraz syntetyczne reprodukcje naturalnych zapachów,
 • emolienty i emulgatory otrzymane z substancji naturalnych drogą hydrolizy, estryfikacji czy reestryfikacji, np. oleje roślinne, estry, woski, lecytyna, lanolina, polisacharydy, proteiny, lipoproteiny itp.
 • konserwanty określone jako pseudonaturalne, wymienione w załączniku VI wspomnianej dyrektywy 76/768/WE, pod warunkiem wyróżnienia ich na etykiecie stosowną adnotacją.
   
  guarana
   
   

Co to są kosmetyki organiczne?

 
Kosmetyki organiczne, zwane inaczej biokosmetykami, zawierają w swoim składzie jedynie substancje organiczne, czyli pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Do kosmetyków takich nie dodaje się związków stworzonych sztucznie przez człowieka (ewentualnie minimalne dozwolone ilości). Nie testuje się ich także na zwierzętach.
W przypadku kosmetyków organicznych, aż 95 proc. składników jest pochodzenia z upraw ekologicznych. Pozyskiwane są np. przez tłoczenie na zimno czy po przez naturalną hydrolizę.
 
Surowiec organiczny to taki, który pochodzi z uprawy ekologicznej, czyli prowadzonej na polu, na którym nie stosowano chemikaliów i syntetycznych nawozów przez minimum trzy lata. Używa się odpowiedniej wody, a chwasty usuwa tylko naturalnymi sposobami (płodozmian, uprawa ręczna). Ich pozyskiwanie nie może zakłócać równowagi przyrody (zwierząt i roślin), a rośliny wybierane są spoza list gatunków chronionych. Nie ingeruje się w przyrodę za pomocą inżynierii genetycznej.
 
 
O naturalności kosmetyku świadczą certyfikaty przyznawane przez specjalne organizacje takie jak Ecocert, NaTrue, Cosmos czy BDIH.
 
Kosmetyk, zarówno naturalny jak i organiczny, nie powinien posiadać składników uznanych za szkodliwe i wymienionych na listach nieaprobowanych substancji, wg standardów przyjętych przez światowe organizacje certyfikujące naturalne i organiczne kosmetyki. Pomimo pewnych różnic występujących pomiędzy tymi standardami, podstawowe zasady doboru naturalnych składników, zgodnych z ideą „sustainability”, są niezmienne.
 
jojoba

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl