Organiczne perfumy, jakie są?

Organiczne perfumy, jakie są?

Zapachy są nieodłączną częścią życia. Otaczają nas ze wszystkich stron. Wpływają na nasze odczucia, podsycają wyobraźnię. Rządzą naszymi sercami i wpływają na innych. Perfumy.

Ta nazwa pochodzi od łacińskiego terminu "per fumum", co znaczy: „przez dym”. Starożytni ofiarowywali bogom wonności, paląc aromatyczne zioła i żywicę. Czym są składniki, z których dzisiaj komponuje się perfumy? W jaki sposób się je pozyskuje? Które zostały „wyciśnięte” z kwiatka, a które stworzyli w laboratorium chemicy?

Sposób wytwarzania zapachu i to, które składniki są lepsze: organiczne, naturalne czy syntetyczne, to sporny temat, wywołujący wiele emocji i kontrowersji. Słynne nosy (osoby komponujące zapachy) z całego świata mają podzielone zdanie. Każda ze stron ma swoje argumenty. Zwolennicy składników naturalnych i organicznych uważają, że zapach polega właśnie na naturalności, na tym, że jest zmienny jak pogoda. Co roku inny. Inni, którzy są fanami syntetyków, twierdzą, że tak samo, jak świat idzie do przodu, tak i w przemyśle perfumiarskim potrzeba rozwoju i kreatywności.

Perfumy na bazie nut organicznych i naturalnych są bardzo kosztowne ze względu na sposób i czas pozyskiwania składników. Zapachy komercyjne skomponowane ze składników syntetycznych mają przystępną cenę i są dostępne w każdej perfumerii czy drogerii.

Liczba składników wykorzystywanych do produkcji perfum jest zaskakująca. Istnieje ponad dwa tysiące nut zapachowych, które pochodzą z całego świata. Wśród nich są takie, których wartość przekracza cenę złota, np. ekstrakt z kłączy irysa, tuberoza czy naturalne piżmo.

Składniki perfum można podzielić na trzy rodzaje: organiczne, naturalne oraz syntetyczne. Esencję pozyskuje się na dwa sposoby: poprzez destylację kwiatów, np. lawendy czy róży, albo przez wyciskanie lub odwirowanie skórek świeżych owoców, np. bergamoty czy cytryny. Konkret, czyli tłuszcz, to wydobywany z kwiatów olejek eteryczny. Absolut natomiast powstaje po obróbce konkretu, która polega na rozpuszczeniu tłuszczów w alkoholu. Otrzymuje się go również z żywic oraz materiałów pochodzenia zwierzęcego.

Mimo że perfumy skomponowane na bazie składników organicznych są bardzo drogie, mają swoją grupę stałych odbiorców. Decyduje o tym ich specyficzne działanie. Dzięki konsystencji, często oleistej, perfumy bardzo długo utrzymują się na skórze. Pozyskuje się je z roślin uprawianych na specjalnych, certyfikowanych plantacjach. Na przykład największe i najbardziej znane plantacje róż znajdują się na zachodzie Arabii Saudyjskiej, w mieście Taif. Tam od 330 lat uprawia się różę damasceńską – ma idealne warunki klimatyczne (odpowiednia, urodzajna gleba plus jakość systemu nawadniania).

Acorelle organiczne perfumy

 

Składniki organiczne muszą być pozyskane w sposób naturalny. W wykorzystywanym w tym celu procesie destylacji nie mogą brać udziału chemikalia, które ułatwiają otrzymanie jak największej ich ilości. Rośliny umieszcza się w aparacie destylacyjnym, który jest ogrzewany przez przepływającą parę. Frakcje lotne zawarte w materiale roślinnym łączą się z parą. Wprowadzone do chłodnicy, ulegają skropleniu. Ciecz gromadzona jest w butlach. Na jej powierzchni unosi się nierozpuszczalna warstwa olejku, a na dnie pozostaje woda aromatyczna. Aby uzyskać kilogram olejku, potrzeba od pięciu do sześciu ton kwiatów, drewna czy liści. Są kwiaty, w przypadku których o ilości pozyskanego z nich olejku decyduje pora ich zbioru. Na przykład kwiaty jaśminu muszą być zbierane w nocy, by zachować najwięcej aromatu. W dzień ich olejek odparowywany jest przez słońce. Z kolei w przypadku róż kwiaty trzeba przetwarzać od razu po zbiorach, by nie straciły olejku.

Perfumy są sposobem na wyrażenie, podkreślenie osobowości noszącej je osoby, odzwierciedlają jej charakter i sposób bycia. Klasyczne perfumy występują w kilku wariantach w zależności od ilości posiadanego w sobie koncentratu aromatycznego. Dezodoranty zawierają 1-3%, wody kolońskie 3-5%, wody toaletowe 5-15%, wody perfumowane 15-25%, a perfumy 20-30%. Koncentraty olejowe praktycznie całe stanowią mieszankę olejków zapachowych, stąd ich trwałość i intensywność. Świetnie nadają się do dodawania w ilości kilku kropel do balsamu do ciała czy masła. Dany kosmetyk nabiera wtedy niepowtarzalnego zapachu utrzymującego się cały dzień. Można również kroplę-dwie rozcieńczyć w oleju kokosowym bądź migdałowym i taką mieszanką posmarować wilgotną po kąpieli skórę bądź kroplę wgnieść w końcówki włosów by zapewnić im niesłychaną miękkość i oszałamiający zapach. Warto próbować alternatywnych metod dbania o siebie gdyż może się okazać, że to co nieznane nie tylko nie jest gorsze, ale czasem może okazać się dużo lepszą dla nas metodą pielęgnacyjną.

 

organiczne perfumy acorelle

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl